Wiatrak- paltrak z Krygu k. Gorlic, fot. H. Olszański [w:] H. Olszański, Chłopskie wiatraki Podkarpacia, Sanok 2002. |
Wszędzie gdzie było to możliwe starano budować się efektywniejsze i mniej uzależnione od kaprysów pogody młyny wodne, jednak w rejonach gdzie brakowało rwących strumieni i dużych rzek, ludność zmuszona była czerpać energię do mielenia ziarna z wiatru.
Na początku XX w. świat stał się bardziej dostępny - ludzie czytali prasę, podróżowali, a w ramach działań I wojny światowej na terenach gorlickiego i jasielskiego pojawili się także obcy przybysze - żołnierze, z różnych stron monarchii austro-węgierskiej, Niemiec jak i Rosji, gdzie wiatraki były bardziej powszechne. Wszystkie te czynniki sprawiły, że na kilkadziesiąt lat miejscowy krajobraz wypełniły setki wiatraków.
Bardziej niż moda były to względy ekonomiczne, wprawdzie młynów usługowych było pod dostatkiem, jednak rolnicy z podgórskich terenów, gdzie gleby były mniej żyzne, a uprawa trudniejsza, nie chcieli oddawać młynarzowi 10-15 % swego zboża, gdyż ten tyle pobierał za zmielenie ziarna. A materiały budowlane potrzebne do wzniesienia takiej konstrukcji były praktycznie pod ręką, a przeciętny chłop mógł je szybko i bez kosztów zgromadzić.
Dominikowice, k. Gorlic, Paltrak, fot. H. Olszański, [w:] H. Olszański, Chłopskie wiatraki Pogórza, Rzeszów 1976. |
Pierwsze pojawiające się wiatraki często wzorowane były na konstrukcjach rumuńskich i rosyjskich, a według źródeł w okolicach Strzyżowa, pierwsze tego typu konstrukcje wznosili jeńcy wojenni. Miejscowi rzemieślnicy konstrukcje te z czasem zaczęli adaptować do panującej pogody, m.in. silnych, zmiennych wiatrów.
Wiatrak typu "paltrak" z ok.1948 roku Lipinki k. Gorlic, fot. H. Olszański, [w:] H. Olszański, Chłopskie wiatraki Podkarpacia, Sanok 2002. |
W gorlickim i okolicach nie zaprzestano budowy wiatraków jeszcze po II wojnie światowej. Ich kres przyniosła dopiero prężnie rozwijająca się industralizacja wsi, w tym przede wszystkim elektryfikacja. Budowle te, nieużywane stały jeszcze długi czas, bo niekiedy i do lat 90. XX w. nim mieszkańcy zdecydowali się je zdemontować. Na chwilę obecną są widokiem już raczej tu niespotykanym.
Bibliografia:
H. Olszański, Chłopskie wiatraki Pogórza, Rzeszów 1976.
H. Olszański, Chłopskie wiatraki Podkarpacia, Sanok 2002
Koźlak w Lipinkach, “Gazeta Wyborcza” 1995, nr 150 (1586).
Galeria zdjęć:
Wiatrak w Gorlicach-Sokole, właściciel Juliusz Łań
Zdjęcia z czerwca 2015r.
Fot. Anna Kusiak
Wiatrak w Gorlicach - Sokole, należący do p. Zbigniewa Tenerowicza.
Zdjęcia z czerwca 2015 r.
Fot. Anna Kusiak
Wiatrak w Krygu, należący do p. Elżbiety Malinowskiej.
Zdjęcia z marca 2015 r.
Fot. Stanisław Niemiec
Czyli nie ma już żadnego wiatraka ?
OdpowiedzUsuńZostało jeszcze kilka, jednak są one już bardzo rzadkie w naszym krajobrazie.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńinteresuję się wiatrakami. Nie mam jeszcze wiatraków z Podkarpacia oprócz skansenu w Sanoku. W lipcu zamierzam się wybrać w okolice Gorlic i Strzyżowa. Czy możesz się podzielić ze mną wiedzą gdzie są jeszcze wiatraki w tej okolicy, bym nie jechał w ciemno? na mojej witrynie www.kurrcze.pl w zakładce "Łączność" możesz do mnie napisać. Nie chcę tutaj podawać maila.
Dziękuję i pozdrawiam
=mikołaj= z Łodzi k/Zgierza
Sami wciąż szukamy i aktualizujemy zakładkę, gdy tylko znajdujemy nowy obiekt w naszych okolicach:)
UsuńBędę w weekend 25-26 lipca w okolicy, mam nadzieję na udane polowanie z obiektywami :-)
UsuńNa pewno jeden wiatrak można znaleźć w Skansenie wsi pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku.
OdpowiedzUsuńŻyczymy udanych łowów:)
W Krygu jest wiatrak
OdpowiedzUsuńJest moc ;)
OdpowiedzUsuń